Lady Butterfly she/her@reddthat.com to Microblog Memes@lemmy.worldEnglish · 2 months agoDiscussreddthat.comimagemessage-square120fedilinkarrow-up1644arrow-down123
arrow-up1621arrow-down1imageDiscussreddthat.comLady Butterfly she/her@reddthat.com to Microblog Memes@lemmy.worldEnglish · 2 months agomessage-square120fedilink
minus-squareTreczoks@lemmy.worldlinkfedilinkEnglisharrow-up6·2 months agoAnd if you do them yourself, you can get a perfect sandwich for four dollars or less easily.
minus-squareprole@lemmy.blahaj.zonelinkfedilinkEnglisharrow-up3·2 months agoYeah, but you better be ready to eat the same sandwich for every meal for the next 10 days or else your bread and lunch meats will go bad.
minus-squareTreczoks@lemmy.worldlinkfedilinkEnglisharrow-up1·2 months agoWe have toast bags with eight slices. Which is four sandwiches. For two people it’s two meals each. The world is not America, where food seems to come in ginormus sizes.
minus-squareRampantParanoia2365@lemmy.worldlinkfedilinkEnglisharrow-up1·2 months agoAre we talking about real bread with hard crust, or mass-produced packaged stuff?
minus-squareTreczoks@lemmy.worldlinkfedilinkEnglisharrow-up1·2 months agoThe industrial product, not the real bread which we normally have. The packaged stuff is for sandwiches only.
minus-squareRampantParanoia2365@lemmy.worldlinkfedilinkEnglisharrow-up1arrow-down1·2 months agoRight. So I’m gonna have to call shenanigans on that $4 perfect sandwich claim.
minus-squareTreczoks@lemmy.worldlinkfedilinkEnglisharrow-up1·2 months agoHave you? Do you want a sandwich, or something proper? For a sandwich, four bucks is generous. If you want something with rye, sourdough, and a crispy crust, well, that is a Butterbrot, not just a sandwich.
And if you do them yourself, you can get a perfect sandwich for four dollars or less easily.
Yeah, but you better be ready to eat the same sandwich for every meal for the next 10 days or else your bread and lunch meats will go bad.
We have toast bags with eight slices. Which is four sandwiches. For two people it’s two meals each.
The world is not America, where food seems to come in ginormus sizes.
Are we talking about real bread with hard crust, or mass-produced packaged stuff?
The industrial product, not the real bread which we normally have. The packaged stuff is for sandwiches only.
Right. So I’m gonna have to call shenanigans on that $4 perfect sandwich claim.
Have you? Do you want a sandwich, or something proper? For a sandwich, four bucks is generous. If you want something with rye, sourdough, and a crispy crust, well, that is a Butterbrot, not just a sandwich.